wz

Předělání Meče
 

 Jednoho dne se u mě v kovárně objevil jakýsi pán, abych se mu podíval na jedenapůlruční meč, který jeho dcera koupila kdesi v    bazaru. Byl to klasický (jak já říkám) „frézák“. Což ještě není nic divného, protože mečů, které jsou vystřižené z plechu a prohnané na frézce a pod bruskou je spousta.

Co mě ale udivilo, byly velké kusy odštipující se čepele, což je při vystoupení dost nebezpečné, jak pro šermíře, tak pro diváka.

Dohodli jsme se na tom, že mu udělám novou čepel a sesadím s původní záštitou a hlavicí. Začal jsem tedy meč odstrojovat. Po tom co jsem se snažil sundat hlavici mě čekalo další překvapení, když se mi rozlétla na dva kusy a já zjistil, že je vyrobena z litiny... Trochu křehký materiál. No, nad dalšími věcmi jako mosazí napájená záštita a závit, na kterém byla našroubovaná hlavice, se ani nepozastavuji.

Nakonec to dopadlo tak, že po následujícím rozhovoru jsme se dohodli, že mám udělat ten meč nový celý. Rozhodl jsem se postup po částech nafotit (viz foto „předělání meče“), aby jste mohli porovnat celkový vzhled, postup a řemeslo.

…...takže začínáme tím, že ve výhni ohřejeme 20 cm nástrojové oceli o průměru 30 mm......

 


01 vyštípnutá čepel.jpg 02 vyštípnutá čepel.jpg 03 zajímavé spoje.jpg 04 zajímavé spoje.jpg 05 litinová hlavice po demontáži....jpg 06 ...a začínáme.jpg 07 pokračujeme kováním žlábku.jpg 08 pokračujeme kováním žlábku.jpg 09 předkovaný polotovar.jpg 10 začátek kování ostří.jpg 11 ostří u žlábku.jpg 12 hotová čepel před leštěním.jpg 13 kování záštity.jpg 14 kování záštity.jpg 15 hotová záštita.jpg 16 hotová záštita.jpg 17 za tepla naražená záštita na čepel.jpg 18 naražení hlavice.jpg 19 zanýtování hlavice.jpg 20 zkompletovaný meč.jpg 21 po vyleštění.jpg 22 ...a je hotovo.jpg 23 ...a je hotovo.jpg 24 ...a je hotovo.jpg

Created by Free Album Creator 11.9.2009 at 15:39:45.